Porszívó robot, mely a lelkünkhöz szól

A Panasonic robot neve Fukitorimushi, ne kérjétek, hogy még egyszer leírjam. A kütyü egy porszívó, bár ez egyáltalán nem látszik rajta. Puha fehér borítása nemcsak aranyos, de a port sem engedi át, úgyhogy bent tartja a gép belsejében mindazt, amit felszívott. A porszívót borító anyag mikroszálas valami, és éppen ez a fejlesztés nagyszerűsége, ugyanis szépen felszívja, és magában tartja még az olajos, zsíros szennyeződéseket is. A robotporszívó magától takarít, és a világítástól eltekintve pont olyan, mint egy mozgó kispárna. Az elején és a hátulján a világító rész nem látványelem, hanem szenzor, és a koszt keresi. Ha lemerül, visszatér a konnektorhoz, és feltölti magát, csakúgy, mint amerikai társa a Roomba.

Kapcsolódó cikkek: pinktentacle, engadget, slashgear

Vélemény?

Black&Decker Dustbuster – “A” porszívó a hetvenes évekből

A porszívó is megérett a nosztalgiára, ahogy a régi televíziók, és mobiltelefonok. A lenti Black&Decker reklám igazi retro érzést ad – eltekintve attól, hogy ez valóban a hetvenes évekből származik. Nos eltekintve a kotnyeles anyóstól, ma sem lenne rossz találmány egy ilyen kütyü. Csak gondoljunk bele: falra szerelhető, tölthető – ahogy a reklámban is említik, mindig tettrekész, mivel folyamatosan töltődik az akkumulátor – és mindig kéznél van. Abban az időben a Black&Decker Dustbuster legerősebb motorral működött a piacon, egyértelműen a legmodernebb, és leginnovatívabb modell volt. A használata annyira egyszerű, hogy egy gyerkőcnek sem kihívás. A méret ugyan korlátozott, és vízszűrős kivitelben nem lenne megvalósítható, de kinek nem jönne jól egy ilyen  – mondjuk HEPA szűrős – morzsaporszívó?

Kapcsolódó cikkek: porszivok.wordpress.com, popularmechanics, blackanddecker

Vélemény?

Kézi porszívó a világ leggyorsabb motorjával

James Dyson megépítette a világ leggyorsabb motorja köré, a legerősebb porszívót, amit valaha láttunk. A gép nemcsak nagyszerű, de ráadásul még kicsi is, hiszen egyszerű, kézi porszívóról van szó. A gép valamivel nagyobb, mint egy morzsaporszívó, a port pedig egy műanyag tartályba gyűjti, ami a porszívózás után könnyen üríthető. A porszívó neve, vagyis inkább típusszáma DC31. A porszívó tízszer olyan gyors, mint a jelenleg kereskedelmi forgalomban lévők, és ötször olyan gyors, mint egy Formula 1-es motor. Ezzel tényleg fel lehet porszívózni a hörcsögöt, de még egy kutyát is lehetne, ha beférne a csőbe. A porszívó nemcsak létezik, de már kapható is, 220-270 dollár körüli áron.

Dyson és a DC31

Dyson és a DC31

Kapcsolódó cikkek: gizmodo.com, dyson.co.uk, crunchgear.com

Vélemény?

Szavazz!

Vélemény?

A legöregebb porszívó

A hipermodern porszívó gépekről bárhol olvashatunk, de olyan ritkán esik szó az idős, sőt aggastyán darabokról. Eleinte még rendszeres program volt a szőnyegporolóra kiakasztott szőnyeg püfölése, de hamar előkerültek az eleinte kézi fújtatóval, később már elektromossággal hajtott motorral működő darabok.

Hazánkban a jelenleg legöregebb működő porszívó egy 1925-ben gyártott Lux Turbator. A porszívó jelenleg 84 éves, és tökéletes állapotban van.  110 voltos szénkefés motor zörög benne, és vállunkra akasztható egy bőrszíj segítségével. A világ legöregebb porszívója pedig egy szintén a huszas években gyártott Goblin Triumph nevű csodamasina, mely szintén tökéletesen működik mind a mai napig.

A ma is működő "goblin"

A ma is működő "goblin"

Kapcsolódó cikkek: dailymail.co.uk

Comments (1)

A központi porszívó

Olyan témáról ejtenék ma pár szót, amiről eddig még nem beszéltünk, a központi porszívóról. A dolog lényege, hogy a szívóegység fix helyen van (pl. garázs) és a csövet az egyes emeleteken elhelyezett kiállásokba csatlakoztatva porszívózhatjuk végig a házat. A becsövezést, és a porszívó beszerelését nem kell egyszerre megtenni, így, ha építkezés közben beépítjük a csöveket, ráérünk később (ha ismét több pénzünk lesz) beépíteni magát a porszívót.

Valahogy így kell elképzelni a központi porszívót

Valahogy így kell elképzelni a központi porszívót

Ha új házat építünk, vagy felújítunk egy régit, időben döntsük el, hogy szeretnénk-e központi porszívót beépíteni. Ha a központi porszívó mellett döntünk be kell csövezni az egész házat, és ez gyakran nem olcsó. A beszerelés egyáltalán nem olcsó, nagyjából ugyanannyiba kerül, mint az anyagköltség, és ez bizony külön külön is több tízezres nagyságrend. Ugyanakkor nagy előnye, hogy nem kell a porszívóval vándorolni a lakáson át, illetve emeletes házban a lépcsőn fel és le. Allergiásoknak kifejezetten ajánlott egy ilyen beépítése a házba, mivel még a szűrt, nagyjából tiszta levegőt is a házon kívülre fújja ki.  Természetesen nem a házon kívülre érkezik ki az összes kosz és por, ennek is saját portartálya van, amit ürítgetni kell. Ugyanakkor elég negydévente üríteni a tartályt, ami azért jobb, mint egy hagyományos porszívónál. A teljes rendszer ára nagyjából 300 000 Ft.

Kapcsolódó cikkek: hometips, cvcdirect

Vélemény?

Porszívó az USB porton

Ugyan saját célra még nem sikerült beszereznem, de csak idő kérdése, hogy mikor lesz enyém egy igaz hamisítatlan USB-ről működtethető porszívó. Nem, ez nem vicc, a dolog (The Thing) tényleg létezik, képek is vannak róla lejjebb. A lényeg a szívóerő csökkentése, meg persze a méret sem utolsó szempont. No de nézzük csak, mi is ez valójában.

USB porszívó - létezik, működik

Retro stílusú USB porszívó - létezik, működik

Ahogy a képen látszik, ez VALÓBAN EGY PORSZÍVÓ, csak nagyon kicsi. A lényege, hogy tisztán tarthassuk a számítógépet, a munkaasztalt, meg ami a közelben van. A szívóerő nem túl nagy, de a porzsákot ürítve, úgy tűnik, hogy elég. Lehetővé teszi, hogy vizes rongy és porolás nélkül takaríthassuk ki elektromos ketyeréinket. Egyes változatokhoz hosszú szálú kefét is adnak, hogy a gombok közül is eltűnjön a kosz. Hm, nem rossz. Azt viszont nem tudom, hogy az USB portnak mennyire tesz jót ez az energiafelvétel… Még egy kérdés felmerül ezek kapcsán. Vajon a háztartási, vagy a számítástechnikai osztályon keresendő?

USB porszívó - nálunk is kapható

USB porszívó - nálunk is kapható

A fenti készülékeket valóban árusítják, a barna retro darab 12 dollár, a fekete, saját kiegészítő kefés bedig 1500 Ft-ért kapható. Magyar webáruházban ugyan még nem láttam egyiket sem, de biztos vagyok benne, hogy ami késik, az jön. Szóval, kalandra fel, és irány a billentyűzet dimbes dombos világa!

Kapcsolódó cikkek: Übergizmo, The gadgets webblog, Revver.com

Vélemény?

A porszívócső misztériuma

Eddig nem esett szó igazán a  porszívó csövéről, pedig bizony ez is része az élménynek. Azt ugyebár sejtjük, hogy arra találták ki, hogy ne kelljen a földön kúsznunk, a kosz után kutatva. Azt is tudjuk, hogy aminek nyele, van azzal dolgozni kell, ezért aztán a porszívócsőnek nincs nyele. Persze ettől még dolgozni kell vele. Hm.

Fém, vagy műanyag?

A nyél anyaga többféle lehet, ennek megfelelően többfélék tulajdonságai is. A két fő típus a fém és a műanyag. Mindekettővel volt szerencsém ismerettséget kötni, találkoztam tehát az előnyökkel és a hátrányokkal is. Kezdjük a műanyaggal. A műanyag PVC-n, azaz műanyag padlón, vagy műszálas szőnyegen (és ma a szőnyegek többsége ilyen) használva hajlamos feltöltődni elektrosztatikusan. Az is közrejátszik a feltöltődésben, hogy a cső belsejében különböző dolgok száguldanak a gép belseje felé. Ez azt eredményezi, hogy szépen rátapadnak a hajszálak, és egyéb szennyeződések, aminek leszedegetése elég undi. Ha meg nem szedegetjük le, szépen szétszóródnak újra a frissen takarított lakásban. A műanyag cső másik hátránya, hogy a műanyag idővel elöregszik, és elrepedezik. Ha nem öt évre keresünk porszívót (fogyasztói társadalmunkban szinte hihetetlen igény), keressünk inkább fém nyelet. A fém nyél előnye, hogy sokszor nem darabokból kell összerakni, hanem a cső belsejébe húzható vissza a cső egy része, ergo: kisebb helyet foglal, és egy mozdulattal összecsukható. Nem töltődik fel elektrosztatikusan, és fokozatosan állítható a hossza. Egyetlen hátránya a nagyobb súly, idős embereknek esetleg nehéz lehet hosszantartó mozgatása. A döntés persze egyéni, és pusztán a kényelemről szól, mivel egyik sem olcsóbb, vagy drágább, mint a másik. Porszívós cikk: Wikipédia

Vélemény?

Érdekességek a porszívó működéséről

Összeszedtem néhány érdekességet a porszívókról, amit a mindennapos használat ellenére sem mindig tudunk róluk.

  • A teljesítmény lényeges, de vajon minek a teljesítménye? Bizony nem a motor számít, hanem a szívóerő. Ez a motorteljesítménynek sokszor csak a negyede-ötöde. Az elegendő szívóerő 300 watt környéke, ez alatt nem érdemes porszívót választani. A motorteljesítmény pedig leginkább csak arról ad információt, hogy mekkora a gép energiafelvétele.
  • Porzsák nélküli porszívó esetén is keletkezik szemét, csak nem egy papír vagy textil zsákba, hanem egy műanyag tartályba kerül. Az ürítgetést, porolást így sem ússzuk tehát meg, sőt, minden porszívózás után üríthetjük a tartályt. Igaz ez sokkal egyszerűbb, mint a gép belsejében elhelyezett porzsákok cseréje, ürítése.
  • A porszívó cseppet sem diszkrét takarító társ, akár 80-90 decibel is lehet a motor, és a beszipkázott kosz zaja. Ehhez képest a régi szőnyegporolás sokkal halkabb és persze olcsóbb tevékenység volt. További infók: Milyen hangos a porszívód?
  • A vízszűrős porszívóban a víz csak részben szűri ki a port a levegőből, a kosz egy része a vízpárával keveredve útnak indul a porszívó HEPA filtere felé. Ezért nagyon fontos, hogy minden alkalommal tisztítsuk és szárítsuk ki alaposan a víztartályos porszívókat.
  • Ma már léteznek olyan porszívók, amiknek csak a tartályát kell üríteni. Ezek az úgynevezett robot porszívók, amelyek előre programozott időközönként maguktól végigmásznak a lakáson. Akár olyankor is, amikor nem vagyunk otthon. Hát nem kényelmes? Többet a robotporszívókról: iRobot.

Vélemény?

Biztonsági előírások porszívó használatához

Beszéltem már sokat a különféle porszívó típusokról, álljon most itt néhány olyan szabály, amit bizony be kell tartani, függetlenül attól, hogy olcsó, vagy drága, vagy, hogy Thomas, Philips vagy Electrolux porszívó segítségévet tartjuk tisztán otthonunkat.

1. Ha nem használod a porszívót, kapcsold ki, és húzd ki a konnektorból! Különösen akkor figyelj, hogy ne legyen áram alatt a készülék, ha tisztítod. Az áram és a víz egyáltalán nem jó barát. Ugyanezen okból ne használd a porszívót nedves felületen! Még a vízszűrős porszívók sem szeretik, ha a tartályon kívül máshova kerül rájuk víz.

2. Ha úgy látod, hogy a porszívó zsinórján sérülés látszik, azonnal húzd ki a konnektorból, és vizsgáld meg a sérülést. Ha kicsi a baj, és értesz hozzá, szigetelheted házilag is, de, ha a csatlakozó sérült, vagy komolyabb a károsodás, forulj szervízhez.

3. Ne rángasd, ha beakadt! Szabadítsd ki az akadályok közül, mert nagyon szomorú és ráadásul veszélyes látvány egy kiszakított kábelű porszívó. Soha ne húzd a vezetéknél fogva, az nem arra van.

4. Ha valami nagyobb darabot sikerült beszipkázni, ellenőrizd, hogy nem tömődött-e el a gégecső, vagy a belső rész, mert akár le is éghet a motor, ha ilyenkor tovább erőlteted. A motorteljesítmény csökkenése miatt érdemes gyakran üríteni a porzsákot is.

5. Végül egy aranyszabály, ami minden háztartási gép esetén igaz: Mindig olvasd el a használati utasítást!

Vélemény?

Older Posts »